מדריך להענקת מתנות לבעלי מקצוע

איזו מתנה כדאי להביא לפסיכולוג בגמר הטיפול? מה קונים למארח בנסיעת עסקים? איזה שי נותנים לגננת? מדריך מתנות

ניצחתם בתביעה נגד חברת הביטוח בזכות עורך הדין שלכם? אתם מהלכים בין כתליה של דירת חלומותיכם, שרק לפני שנה וחצי היתה סקיצה במשרדה של האדריכלית? אתם חובקים תינוק חייכן לאחר הריון מורכב שליווה אותו רופא נשים פרטי?

בעבור הרבה אנשים הניצחונות הקטנים-גדולים האלה הם עילה לקניית מתנה לבעל המקצוע שסייע להם בדרך. נכון, לא מדובר בפילנטרופים שעזרו לנו מתוך אהבת אדם טהורה, אלא באנשי מקצוע מבוססים שגובים בדרך כלל שכר גבוה בעבור שירותיהם, ובכל זאת - לקוחות רבים נוהגים להעניק לבעלי המקצוע ששכרו מתנה יפה, מתוך רצון פשוט וכן להביע את תודתם או כדי לאותת כי שווה להשקיע בהם.

"מתנות אישיות זה עניין של רצון טוב, כי כשאני משלמת לאנשי מקצוע אני לא מחויבת לתת להם מתנה", אומרת ורדה שילה, מומחית לתרבות עסקית בינלאומית. "במשלי אמנם כתוב 'שונא מתנות יחיה', אך אין מה לעשות - גם קטנים וגם גדולים אוהבים לקבל מתנות". לדברי שילה, קבלת המתנה עונה על צורך ילדותי, אך כך גם נתינתה: "זה עונה על הצורך להיזכר יותר טוב, להיות הילד האהוב או לקבל שירות יותר טוב".

אך מה מקובל לקנות? בדרך כלל אנחנו שוברים את הראש, מתייעצים עם כמה חברים - ובסופו של דבר ממשיכים לתהות אם המתנה מתאימה גם אחרי שכבר רכשנו אותה.

מתנות לאשה - לנשים תמיד ניתן לרכוש תכשיט יפה , שרשרת עגילים או צמיד יכולים לבוא בחשבון
תכשיטים מזהב תמיד יכולים להתאים כמתנה ליום הולדת

לטובת כל המתלבטים, הנה כמה כללי אצבע ורעיונות מעשיים למתנות לבעלי מקצוע שאספנו בעזרתן של שילה ואורנה ורניק, יועצת תדמית, מומחית לשפת גוף ומנהלת פורום נימוסים והליכות ב-YNET . כמובן שמדובר ברשימה כללית למדי שמתאימה לחתך רחב של אנשים, בעוד שמערכת היחסים המסוימת שלכם עם נותן השירות יכולה להכתיב מתנות מסוגים שונים לגמרי.

עו"ד, רופא, פסיכולוג, אדריכל

מכיוון שמדובר בדרך כלל באנשים מבוססים כלכלית, המתנה שניתן להם תהיה מתחום המותרות והלייף-סטייל, ולא מתנה שימושית. רעיונות אפשריים: ספרי עיון, ספרי אמנות או רב מכר חדש (אבל לא לשכוח שוברי החלפה!). אפשר גם פשוט להביא תלושים לרכישת ספרים. בנוסף: אלכוהול משובח מיקב בוטיק, סלסלה של שוקולדים משובחים משוקולטייר או כרטיסים להצגה, אופרה או קונצרט. ולמי שרוצה להגדיל את המתנה - ניתן להעניק מנוי למגזין מקצועי העוסק, למשל, באוכל, עיצוב, ניהול או טיולים - לפי תחום העניין והעיסוק של בעל המקצוע. גם שובר למסעדה יוקרתית יכול להיות אופציה יפה. בנוסף, לגברים אפשר לקנות עניבה ולנשים - צעיף. גם זר פרחים מושקע הוא תמיד משמח ואלגנטי.

ומה לא? שתי המומחיות שלנו מסכימות כי בונבוניירה פשוטה, כזו שקונים בסופר, היא "פאסה".

מארחים בחו"ל בנסיעה עסקית

פרחים? רק ביום למחרת

הזמנה תמימה לארוחת ערב בביתו של קולגה בביקור עסקי בחו"ל עלולה להיות מלחיצה למדי: האם להביא מתנה? ואם כן - איזו ובאיזה גודל? ובכלל, מהם כללי ההתנהגות והאירוח בחו"ל?

ראשית, שילה וורניק מדגישות שני כללים חשובים: הראשון - אם אתם מגיעים לארוחה אל תעזו להופיע בבית המארח עם זר פרחים ביד, אלא שלחו אותו בבוקרו של היום או אפילו למחרת, כאות הוקרה. הכלל השני נוגע למכתב התודה: על הפתק אסור בשום אופן לוותר - ניתן לצרפו למתנה או לשלוח אותו למארח לאחר האירוח כדי להודות על כל הטוב שהורעף עליכם.

ולבד מהפרחים ומכתב התודה, אילו מתנות יכולות לבוא בחשבון? "תשומות לב קטנות, רצוי עם 'ריח של ארץ ישראל'", אומרות המומחיות ומדגימות: ספרים על ישראל או על ירושלים, לוח שנה עם חגים של כל הדתות, ספרי בישול ישראליים באנגלית, חמסה, מתנות דרוזיות כמו מפיות אותנטיות, סבונים מפקיעין, מחזיקי מפיות עם כיתוב בעברית, תפילת הדרך. גם כלי כסף באים בחשבון. אם לא נערכתם מראש - בקבוק יין משובח תמיד יעשה את העבודה (בתנאי שלא תשכחו את הברכה).

פסיכולוג, מאמן אישי, מפיק אירוע

מטבע הדברים עם בעלי המקצוע האלה יש לנו יחסים יותר קרובים, שמאפשרים לנו להכיר טוב יותר את תחומי העניין שלהם ולהתאים להם מתנה אישית. אם זה עדיין קשה, שילה וורניק ממליצות ללכת בכיוון של ספרות מקצועית לפסיכולוגים, חפץ נוי למשרד או כל אחת מההצעות המתייחסות לרופאים ועורכי דין.

עוזר/ת בית, מטפל/ת

מכיוון שבמקרה זה מדובר לרוב בבעלי מקצוע בעלי משכורות צנועות שזקוקים בעיקר לכסף, נהוג לתת להם כמתנה בונוס כספי. מי שבכל זאת מעוניין לתת מתנה יכול להעניק בושם, כלי בית, שובר לרכישת בגדים וכו'.

גננות וסייעות

בכל שנה וכמעט בכל גן מתעוררת שאלה הרת גורל: מתנה אישית לגננת או מתנה לגן עצמו? על אף שלכאורה "נכון" יותר לרכוש מתנה אישית לגננת, המומחיות שלנו מציינות כי עבור לא מעט גננות בעלות גן גם מתנה כמו צעצועים, דיסקים, חומרי יצירה או ספרים לגן יכולה לסייע מאוד, שכן היא תחסוך מהן את ההוצאה. "צריך להתאים את ההחלטה לסיטואציה", הן מסכמות.

ואילו מתנות אישיות באות בחשבון? תכשיט, צעיף, שובר מתנה לחנות בגדים או אביזרים, חפצי נוי לבית, מוצרי גוף כמו סבונים או קרמים, קופסת תיונים מהודרת, כלי בית ואפילו מתנות עם טעם של פעם כמו מפה, מצעים או סט סירים - דברים שהם תמיד שימושיים.

לפני שאתם קונים מתנה

"במתנות השמים הם הגבול, כל אחד לפי כיסו ודרכו", אומרת שילה. "אבל מקובל להצניע לכת עם מתנות משלוש סיבות. הסיבה הראשונה היא שלהבא נצטרך לשמור על הערך של המתנה הנוכחית או אפילו להעלות אותו. לכן, כדאי להתייצב על סטנדרט סביר. הסיבה השנייה היא שאם רוצים לתת לאנשים בתפקידים שונים מתנות אז כדאי לפזר את ההשקעה, כי המשאבים שלנו מוגבלים. הסיבה השלישית היא מניעת מבוכה מהמקבל. אנחנו לא רוצים לגרום לו להרגיש שהוא חייב לנו משהו בחזרה".

לדברי ורניק, תמיד כדאי לקנות מתנה אישית שמתאימה להעדפותיו של המקבל. "לא אשכח שפעם נכנסתי לרופא שאחז בקבוק יין ביד", היא מספרת. "הדבר הראשון שהבחנתי בו היה שעל הרצפה יש פשוט יקב קטן - אוסף בקבוקים שהוא קיבל מלקוחות אחרים. זה היה מביך, אם כי די משעשע". ברור שכדי לתת מתנה אישית צריך להכיר את האדם מעט טוב יותר ולמצוא רמזים על תחביביו. אפשר, לדוגמה, להיעזר בעיצוב המשרד שלו ואפילו לתשאל את עובדיו.

הענקת המתנה צריכה להיעשות באלגנטיות. "אל תתנו את המתנה בפני אנשים אחרים, כדי לא לגרום למקבל מבוכה", אומרת שילה. "בדקו אם לבעל המקצוע מותר לקבל אותה מבחינת הארגון, ובאופן כללי דעו שלהביא מתנה הביתה זה פחות מחייב ומביך מאשר לעשות זאת במקום העבודה של המקבל".

אם כבר החלטתם לקנות מתנה, אל תשכחו את הפרטים הקטנים והחשובים: השקיעו במראה האריזה, צרפו פתק החלפה ובעיקר - שימו דגש על הברכה. "בברכה כדאי להכביר במלים ולפרט, וכמובן לכתוב אותה בכתב יד נאה ועל נייר מכובד", אומרת שילה.

על אף שמקובל להעניק מתנות לבעלי מקצוע, לא תמיד מותר להם לקבל אותה - וגם אם כן, חלות עליהם כמה מגבלות. רופאים, למשל, מחויבים לפי כללי האתיקה של ההסתדרות הרפואית לסרב למתנה הניתנת להם במהלך טיפול. "כחברה אנחנו לא יכולים לשלול מאדם את הזכות להביע תחושה אנושית של הכרת תודה, אבל מתנה לרופא צריכה להיות צנועה וסבירה ולהינתן רק בתום הטיפול, כדי למנוע אפילו מראית עין של שוחד או התניית שירות רפואי במתנה", מסביר פרופ' אבינעם רכס, יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית. מהי מתנה צנועה וסבירה? "אין לכך כללים ברורים, צריך לפעול לפי עיקרון המידתיות: בקבוק יין - כן, טבעת יהלום - לא". אגב, הכללים האלה חלים הן על רופאים פרטיים והן על רופאים במערכת הבריאות הציבורית.

בנוסף, למוסדות שונים יש כללי אתיקה משלהם בנוגע לקבלת מתנות, ולנותני שירות רבים אסור לקבל מתנות לפי כללי הארגון שבו הם עובדים. רצוי לברר זאת לפני ששולחים מתנה, ובמקרה הצורך להסתפק במכתב תודה יפה ומפורט.

מתוך האתר וואלה מאת: רוני לינדר-גנץ

שירותי השיווק המוצעים במכללה לעסקים

    * ניהול מסעות פרסום און ליין  במנועי חיפוש Pay Per Click
הגולש המבצע חיפושים  באינטרנט ומחפש מוצר או שירות הינו לקוח פוטנציאלי שלך, ולכן נבנה מסע פרסום  תוך התאמת  מודעה  רלוונטית ונבדוק  כי יבקר בעמודי תוכן רלוונטים אשר יהפכו אותו לליד אשר יביא לך מכירות
אנו מנהלים מסעות פרסום במנועי החיפוש המובילים בארץ Google, Walla

    *  קידום ושיווק אתרים בתוצאות טבעיות – אורגניות  במנועי חיפוש  SEO
עליה בכמות  התנועה והמתמקדות בגולשים מתוך פלח שוק מסויים רלוונטיים דרך תוצאות אורגניות במנועי החיפוש בארץ, שיווק  אתרים תוך שימוש בטכנולוגיות ובשיטות קידום אתרים חוקיות בלבד

    *
שיווק וקידום מכירות ברשתות חברתיות כגון פייסבוק וטוויטר
כידוע ישנן חוגים  ופורומים במגוון רחב מאוד של נושאים.הפרסום והשיווק ללקוחות מבוצע באופן מדוייק

 

שם מלא:

E-mail :מחלקה:


הודעה: